en-Luxusní vila Opatija                              Cena : 4.000.000,00 €

20/11/2018

Tato velkolepá rakousko-uherská vila Panicera s překrásným výhledem na moře byla postavena v r. 1892 jako secesní letní residence cizírakouské jižní železniční firmy. Nemovitost krátko zabírá známý vídeňský lékař Julius Glax, který je zakladatelem lázeňského cestovního ruchu ve městě. Opatija byla malá a bezvýznamná obec do r. 1844, kde se po výstavbě cesty a železnice z Rijeky v blízkosti obce vytvořila velká možnost rozvoje Opatije. Rakousko-uherská šlechta začala stavět luxusní hotely, soukromé vily a sanatoria brzy poté. V roce 1899 získalo město status lázní a stalo se vyhledávaným přímořským letoviskem evropské vysoké společnosti, převážně během chladných zimních měsíců. Vila má dlouhou historii majitelů, k nimž se řadí i synovec a neteř prince Rakousko-uherské monarchie.

Vila Panciera je samostatně stojící stavba, která se skládá z: suterénu, přízemí, patra a půdy. Hlavní vchod do vily je v přízemí ze severozápadní strany. Vchází se do vstupní haly, z níž vedou dvojité kamenné schody, které spojují všechna tři patra. Hospodářský vchod je z jihozápadní strany, kterým se vstupuje do mezipatra suterénu a přízemí.

V suterénu je obytný prostor, který se skládá z chodby se schodištěm, pokoje, kuchyně, jídelny, pokoje, sanitárního zařízení a pomocných hospodářských místností - skladišť. Na jižní straně je krytá terasa.

Přízemí se skládá z vstupní haly s dvojitým kamenným schodištěm, které vede do suterénu, respektive 1. Patra, a jsou zde 3 pokoje, kuchyně, jídelna, WC, pomocná místnost, skladiště a otevřená terasa na jižní straně.

V 1. patře se nacházejí 3 pokoje, obývací pokoj, koupelna, kuchyně, 2 místnosti pro odložení věcí, WC a vchod na půdu.

Půda je neupravený prostor, s jednou upravenou místností. Přístup na půdu je po dřevěných vedlejších schodech. Střecha je zvýšená a je dle rozměrů domu. Střechy jsou výrazné.

Na střeše jsou střešní okna. Vila má zvenku fasádu s výraznými mělce štukovanými ozdobami a kresbami. Pozemek se nachází v zóně autochtonního přímořského kraje, s bohatou mediteránskou florou, přímo u moře u pěší promenády.

  • Objekt se nachází v centru Opatije, přímo u historické a překrásné promenády Lungo Mare, která vede podél moře v délce 12 km.
  • V okolí vily je řada kvalitních restaurací a barů.
  • Před domem je vydlážděná pláž.
  • Vedle vily se nachází velký hotelový bazén.
  • Vila je v blízkosti přístavu pro luxusní jachty.
  • Možnost stavby garáže pro 4 automobily.
  • Vilu je potřeba obnovit - odhadované náklady na luxusní obnovu - 1.000.000 eur.